پاتکان به چه معناست

آذربایجان پاتکان به چه معناست

پاتکان به چه معناست

پاتکان به چه معناست ؟ نام‌های قدیمی آذربایجان چه بودند ؟ همراه با ویدئو

آذربایجان و نام‌های آن : در نامگذارى آذربايجان كه بيش از بيست قرن زينت‌بخش كتاب‌هاى نويسندگان ايران و جهان بوده، نظرهاى مختلفى از افسانه تا حقيقت ابراز شده است.

عده‏‌اى به تبعيت از تورات كه غالب يا بسيارى از استانها و شهرها را منتسب به فرزندان نوح مى‏داند، آذربايجان را با كم و زياد كردن واسطه‌‏ها، برگرفته از نام آذربادبن ايران بن اسود بن سام بن نوح عليه‌‏السلام مى‏‌دانند.

عده‌‏اى نيز صورت ظاهرى آذر را همان «آتر» ater پهلوى به معناى آتش و پسوند بايگان، را به معنى نگاه‌دارنده گرفته و مجازا آذربايجان را جايگاه آتش يا آتش‌خانه معنى كرده‌‏اند و دليل آن را وجود آتشكده‏‌هاى فراوان در اين ناحيه دانسته‌‏اند.

استرابون جغرافى‌نگار مشهور يونانى مى‌‏نويسد :

« چون اسكندر مقدونى بر ايران دست يافت، سردارى به نام آتورپات در آذربايگان برخاست و نگذاشت آن سرزمين كه به نام ماد كوچک معروف بود به دست يونانيان بيفتد .»
از آن پس سرزمين مزبور به نام او، آتورپاتكان خوانده شد.

آذربایجان پاتکان به چه معناست

آتورپاتكان از سه كلمه آتور يا آذر، پات و كان مشتق شده است

كه معنى آن، سرزمين يا شهر آذرباد می‌باشد. دولت ماد كوچک، ساليان متمادى بر قرار بود و بازماندگان آتورپات بر آن سرزمين فرمانروايى می‌كردند و به مرور آتورپاتكان تغيير كرد و «آذر پاذكان» شد. چون در زبان خود مادها، حرف «ذ» پس از الف به «ى» تبديل م‌شده، از اين رو اين واژه هم «آذر پايگان» گرديده است و به مرور زمان آذر پايگان به «آذربايجان» تبديل شده است.

نگارش‌هاى مختلف واژه آذربايجان در منابع قديم و جديد عبارتند از:

1ـ آتور پاتكان، 2ـ آذر پاذكان، 3ـ آذر پايگان، 4ـ آترو پاتِنِه، 5ـ آذُر باذگان، 6ـ آتُر پاتَكان، 7ـ آتُر پايِكان، 8ـ آذر بايگان، 9ـ آدَر بايگان، 10ـ آذر باياقان، 11ـ آذر باداقان، 12ـ آذر بادَكان، 13ـ آذَر بيجان، 14ـ آذر آبادگان، 15ـ آذر پيكان، 16ـ آدر بايگان، 17ـ آدَر بايجان، 18ـ آدَر بيجان، 19ـ آذر پادگان، 20ـ آذر بادجان، 21ـ آذر بايجان

لازم بذكر است كه آذربايجان از نظر طبيعى، واحد جغرافيايى مشخصى است و از نظر سياسى به دو استان آذربايجان‏‌شرقى و آذربايجان‏‌غربى تقسيم شده است .

برای ورود به صفحه فروشگاه پاتکان کلیک کنید  

 

 

اشتراک گذاری پست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *