رویه کفش

رویه کفش و معرفی قسمت‌ها و خصوصیات آن

رویه کفش

رویه کفش و معرفی قسمت‌ها و خصوصیات آن : بطور کلی کفش ، پاپوشی است برای محافظت و راحتی پای انسان در حین انجام کارهای گوناگون نظیر دویدن و پیاده روی کردن که در طول روز یک امر بسیار عادی برای تمام انسان‌ها روی کره‌ی زمین به شمار می رود ( که در مدل‌های متنوعی نظیر کفش طبی ، اسپرت و… ساخته می‌شوند . ) …
یکی از قسمت‌های کفش که به طور مستقیم با محیط پیرامون شما در ارتباط است و وظیفه‌ی نگهداری پا و محافظت از قسمت روی پا را بر عهده دارد ، رویه کفش می‌گویند که می‌تواند از متریال‌های متنوعی نظیر چرم طبیعی ، چرم مصنوعی ، پارچه و … ساخته شده باشد .
می‌توان عنوان کرد که بعد از قسمت زیره در کفش مهمترین قسمت یک کفش رویه کفش می‌باشد که شمای اصلی یک کفش را به عهده دارد . رویه‌ی مناسب بسته به نوع و موارد استفاده کفش مختلف می‌باشد . شاید بعضی از خصوصیات رویه‌ی کفش‌ها با یکدیگر متفاوت باشند اما چیزی که در این بین تمامی رویه‌ها مشترک می‌باشد عملیات تنفس و جابه‌جایی هوا و همچنین مراقبت از روی پا می‌باشد .

قسمت‌های مختلف رویه کفش

  • ومپ
  • زبانه
  • کوارتر
  • قسمت محافظ انگشتان پا
  • قسمت بند و سوراخ‌های عبور بند

یک کفش از قسمت‌های مختلفی تشکیل شده است نظیر زیره ، رویه ، کفی و … که در این مقاله سعی بر این داریم تا شما همراهان همیشگی خود را با ریز به ریز قسمت‌های مختلف رویه‌ی کفش آشنا کنیم .

رویه کفش و معرفی قسمت‌ها و خصوصیات آن

این مقاله جذاب را از دست ندهید : کفش طبی – خصوصیات اصلی کفش طبی

ومپ

وظیفه‌ی اصلی این قسمت در رویه کفش محافظت از روی پا و پوشش قسمت مرکزی و جلوی پا می‌باشد . این قسمت از کفش می‌تواند از متریال‌های متنوعی نظیر چرم ، پارچه و … تشکیل شده باشد . اما وظیفه اصلی این قسمت کمک به عبور جریان هوا به شکل استاندارد برای جلوگیری از تعرق پا می‌باشد .

زبانه

این قسمت برای محافظت از روی پا در برابر بندهای تعبیه شده در کفش مورد استفاده قرار می‌گیرد به این صورت که زبانه در زیر بند کفش قرار می‌گیرد . از دیگر ویژگی این قسمت در کفش جلوگیری از دفرمه شدن کفش بر اثر سفت و شل کردن بند کفش می‌توان اشاره کرد .

کوارتر

وظیفه‌ی اصلی این قسمت پوشاندن پشت پا ( که در این قسمت برای ایجاد استقامت بالا و عدم دفرمه شدن در کفش ، ضخیمتر از قسمت‌های دیگر در نظر می‌گیرند ) ، کناره‌ها و رویه کفش می‌باشد .

قسمت محافظ انگشتان پا

در اکثر کفش‌ها بطور مثال مدل‌های کلاسیک قسمت ومپ تا روی انگشتان پا ادامه می‌یابد ، اما در بعضی از کفش‌ها نظیر کفش‌های آل استار در قسمت رویه انگشتان متریالی ضخیم کار شده که وظیفه اصلی آن نگهداری و پوشش بهتر از انگشتان پا در برابر عوامل بیرونی می‌باشد .

قسمت بند و سوراخ‌های عبور بند رویه کفش

موقعیت قرارگیری این قسمت روی کفش بر اساس طراحی هر کفشی متنوع می‌باشد به این معنی که یا بر روی قسمت کوارتر قرار می‌گیرد و یا ومپ ( عموما این قسمت بر روی کوارتر قرار می‌گیرد به این دلیل که عملیات به پا کردن و شل و سفت کردن بند کفش را بسیار تسریع می‌کند ) .

برای مشاهده فروشگاه کفش پاتکان کلیک کنید

اشتراک گذاری پست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *