تاثیر خار پاشنه

تاثیر خار پاشنه در کفش

تاثیر خار پاشنه

تاثیر خار پاشنه در کفش و کمک به درمان درد پا

تاثیر خار پاشنه : می‌توان در تعریف خار پاشنه اینطور عنوان کرد که خارپاشنه زائده‌ای استخوانی است که در قسمت پاشنه پا بوجود می‌آید که یکی از مهم‌ترین علت درد در ناحیه پاشنه پا می‌باشد که می‌تواند اختلالات دردناکی در هنگام پیاده‌روی و یا ایستادن بوجود آورد .
اما علت اصلی بوجود آمدن خارپاشنه در قسمت کف پا را می‌توان تحت تاثیر التهاب فاسیای کف پا (
فاسیای کف پا یک باند پهن است که در کف پا از پاشنه تا انگشتان پا کشیده می‌‌شود. اگر به هر علت، فاسیا ملتهب شود و این التهاب طول بکشد، می‌تواند باعث رسوب کلسیم در محل اتصال فاسیا به پاشنه پا شود. این رسوب غیرطبیعی کلسیم، به شکل یک زایده کوچک خار مانند است که به آن خار پاشنه گفته می‌شود. ) دانست .
هنگامی متوجه بوجود آمدن خارپاشنه می‌شوید که اولین قدم روز خود را برمی‌دارید و با دردی شدید در کف پا قسمت پاشنه می‌شوید و یا مدت طولانی‌ای نشسته‌اید و به یکباره که بلند می‌شوید متوجه دردی تیز و شدید در قسمت پاشنه پای خود می‌شوید .
یکی از اصلی ترین علت‌های بروز خار پاشنه را می‌توان اضافه وزن (یا افزایش ناگهانی وزن به هنگام بارداری) ، کف پای صاف ، پوشیدن کفش نامناسب و غیر استاندارد ، دویدن به مدت زیاد ( ورزش دو و میدانی) نام برد .

تاثیر خار پاشنه در کفش

راه‌های درمان خارپاشنه

راه‌های درمان خارپاشنه بستگی به نوع آن می‌تواند متفاوت باشد . از عمومی‌ترین روش‌های درمان خارپاشنه می‌توان به مراجعه به پزشک و انجام ورزش‌های اختصاصی به دستور پزشک ، استفاده از کمپرس یخ ، استفاده از کفش‌های طبی مناسب و دارای پد خارپاشنه ، استفاده از داروهای ضد التهابی با تجویز پزشک ، تزریق کورتیزون توسط پزشک و اگر این درمان‌های محافظه کارانه باعث بهبود نشود آخرین روش جراحی می‌باشد .

این مقاله‌ی جذاب را از دست ندهید : کفش طبی چیست

شایع‌ترین عوامل ایجاد خار پاشنه‌ در افرارد

سن : یکی از دلایل اصلی بوجود آمدن خارپاشنه سن افراد می‌باشد و هر چه سن انسان بالاتر رود احتمال بروز خارپاشنه به علت سایش مفاصل بیشتر می‌شود .
ژنتیک : بسیاری از افراد به علت داشتن مشکلات ژنتیکی ، قسمت‌های مختلف بدن آنها شروع به تولید استخوان‌های زائد می‌کند که خود دلیلی می‌باشد برای بوجود آمدن خار پاشنه ( علت اصلی این نوع اختلال وجود و جذب بسیار زیاد کلسیم در بدن می‌باشد. ) .
جراحات : آسیب دیدن استخوان و یا مفاصل می‌تواند باعث ایجاد خارپاشنه شود به این شکل که هنگامی که قسمتی از بدن دچار جراحت می‌گردد و بدن برای درمان آن شروع به ترمیم آن قسمت می‌کند و در حین ترمیم احتمال بوجود آمدن زائه‌های استخوانی بسیار زیاد می‌باشد .
کفش‌های غیر استاندارد : استفاده از کفش‌های غیر استاندارد و غیر ارگونومیک یکی از اصلی‌ترین دلایل بوجود آمدن خارپاشنه می‌باشد . در این کفش‌ها به علت نبودن کفی‌های طبی و نامناسب قرار گرفتن کف پا در کفش به طوری که مدام در حال فشارهای مداوم می‌باشد ، احتمال بروز عارضه‌ی خارپاشنه به نسبت سایر موارد ذکر شده به شدت بیشتر می‌باشد .
شیوه‌ی زندگی : نحوه‌ی زندگی ، قدم زدن ، ورزش کردن ، سرکار رفتن و … همه‌‌ی این موارد در اگر به شیوه‌ی استاندارد صورت نگیرد باعث ایجاد خارپاشنه می‌گردد .
شرایط پزشکی : در بعضی از شرایط‌های پزشکی مانند پوکی استخوان ، استئوآرتریت و تنگی نخاعی می‌توانند در ایجاد خارپاشنه تاثیر گذار باشند .
تغذیه : تغذیه را می‌توان موثرترین گزینه برای سلامت بدن ، خصوصا استخوان‌های بدن دارد . نبود کلسیم ، وجود کلسیم بیش از حد می‌تواند نقش اصلی را در پوکی استخوان و وجود آمدن پدیده خارپاشنه گردد .
فشار روی پا : فشار مضاعف روی مفاصل پا و استمرار آن و استفاده از کفش نامناسب که به خوبی وزن بدن را به زمین انتقال نمی‌دهد ، می‌تواند در بوجود آمدن این عارضه تاثیرگذار باشند .
وزن : وجود اضافه وزن در افراد باعث فشار بسیاری به قسمت پاشنه و کف پا وارد می‌کند که خود باعث اصتحکاک بیش از حد در مفاصل می‌گردد که خود باعث ایجاد خار پاشنه در افراد دارای اضافه وزن می‌گردد .

برای ورود به صفحه‌ی فروشگاه کفش پاتکان کلیک کنید

با تماشای ویدئوی زیر می‌توانید کمک شایانی به درد پاشنه‌ی پا خود کنید

اشتراک گذاری پست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *