آموزش ساخت کیف رودوشی

آموزش ساخت کیف رودوشی

آموزش ساخت کیف رودوشی

آموزش ساخت کیف رودوشی اداری مردانه

ساخت کیف رودوشی : در واقع چرم دوزی هنری است که چرم‌دوزان و صنعتگران پس از دباغی پوست حیوانات شروع به ساخت اکسسوارهای گوناگون نظیر کیف ، کمربند و … می‌کنند . در حوزه‌ی هنر چرم دوزی متریال و ماده اصلی ساخت وسایل بوده و در گذشته به کسی که این عملیات را انجام میداد سراج می‌گفتند . چرم دوزی یا سراجی سنتی یکی از اصیل‌ترین هنرهای این سرزمین پهناور بوده و خواستگاه آن شهری نیست جز شهر هنرهای دستی کرمانشاه .

تاریخچه‌ی هنر چرم دوزی

طبق روایات گفته شده از گذشتگان انسان‌ها برای حفظ بدن خود از سرما و … از پوست حیوانات استفاده می‌کردند . اما چرم طبیعی بدون دباغی شامل اشکالاتی بود که عمر استفاده آن را کاهش می‌داد . عمده‌ترین مشکل وقتی پیش می‌آمد که پوست حیوان در معرض گرما قرار می‌گرفت دچار پوسیدگی و تعفن قرار می‌گرفت . و از روی دیگر پوست چرم خشک شده بیشتر شبیه تخته‌ای سفت میشد و در صورت تا شدن می‌شکست .

با گذشت تدریجی زمان انسان روش‌های نگهداری از چرم را آموخت و متوجه این موضوع شدند که با اضافه کردن موادی ( نظیر دوده، عصاره‌ی چوب و برگ درختان ، نمک ، روغن حیوانی و ماهی و… ) به چرم می‌توانند عمر چرم را افزایش دهند و از آن وسایلی نظیر لباس ، کفش ، زره و افسار و … تولید کنند .

این آموزش جذاب را از دست ندهید : برای مشاهده آموزش ساخت کیف پول متفاوت کلیک کنید

تاریخ دقیقی از پیدایش صنعت چرم در ایران عنوان نشده است

اما می‌توان با استناد به کُتب و تحقیقات و اسناد تاریخی عنوان کرد که از 1500 سال پیش ایرانیان از چرم و پوست حیوانات برای پوشاک و کفش استفاده می‌کردند . از حدود 550 سال قبل از میلاد لباس و زره رزم ایرانیان از جنس چرم و چوب بود . چرم دباغی شده‌ی ایرانی از با کیفیت‌ترین چرم‌های موجود در دنیا می‌باشد که با اسلامی شدن ایران صادرات آن به همه کشورهای اسلامی شروع شد و در آن کشورها از محبوبیت ویژه‌ای برخوردار بود.

این آموزش جذاب را از دست ندهید : مشاهده مقاله ساخت کوله پشتی چرم کلیک کنید

ابزار کار

سمبه ، تخته ، مُشته ، سمبه انبری ، دستگاه دکمه‌زنی ، کاتر ، کاغذ الگو ، سمبه انبری ، گَزَن ، خط کش تی ،سوزن ، آستری ، نخ نایلونی

امروز در تارنمای کیف و کفش چرم پاتکان سعی داریم به شما همراهان همیشگی مجله‌ی کفش پاتکان آموزش ساخت و مراحل تولید و دوخت یک کیف رودوشی چرم زیبا را نمایش دهیم با ما در این ویدئوی جذاب آموزشی همراه باشید .

برای ورود به صفحه‌ی فروشگاه پاتکان کلیک کنید

اشتراک گذاری پست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *